cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Navrátil Jaroslav

Navrátil Jaroslav

muzikant, redaktor Čs. rozhlasu
* 2. září 1928  Boskovice
* 19. dubna 1991 Praha

Mnozí z těch starších spoluobčanů si jistě vzpomenou na text písničky „Kam si chodím pro pohádku“, oslavující rodné Boskovice jejich skladatele Jaroslava Navrátila. Základy hudebního vzdělání získal v Boskovicích u kapelníka Antonína Vítka (housle). Při svém pobytu v Praze ve čtyřicátých letech se naučil hrát na trombon, tubu, kontrabas a klavír. V letech 1949 až 1950 se vrátil zpět do Boskovic, kde pracoval jako dělník a ve svém volném čase hrál s různými kapelami a byl členem pěveckého mládežnického souboru Jiskra. Po vojenské službě nastoupil do dělnické přípravky, kde maturoval v roce 1953.

V témže roce nastoupil do hudební redakce Čs. rozhlasu v Praze, kde působil až do roku 1991.

Při svém zaměstnání redaktora hudebního vysílání rozhlasu vystudoval dějiny hudby a hudební vědu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, v letech 1961 až 1966 studoval na Lidové konzervatoři v Praze skladbu a dirigování.

Ve své profesi se zaměřil na úsek malých hudebních žánrů, zaměřených převážně na mládež. Spolupracoval na pořádání hudebních festivalů, jako byla Porta nebo Jazz-Univerzita. Od roku 1970 napsal 309 hudebních textů, z nichž přes 40 získalo nejvyšší ocenění. Jedenáctkrát vyhrál se svou skladbou v soutěži „Sedm mikrofonů“, „Písničky pro hvězdu“ apod. Český hudební fond jej několikrát ocenil, naposledy za přebásnění textu písňového cyklu „Zimní cesta“ Fr. Schuberta. Některé jeho texty oslavují jeho rodný kraj, z nichž nejznámější je již zmiňovaná „Kam si chodím pro pohádku“ nebo S písní lesů, vod a strání“

Jaroslav Navrátil se rád vracel do rodných Boskovic mezi své vrstevníky. Bohužel, zákeřná nemoc ukončila jeho život. Zemřel 19. 4. 1991.

Stránku připravila Eva Šmétková, květen 2019