cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Langer Bernard

Langer Bernard

voják britské armády
* 23. května 1912 Boskovice
+ 29. října 1945 Skalice nad Svitavou

Narodil se 23. května 1912 v Plačkově ulici v Boskovicích. Tam vychodil školu a vyučil se krejčím. Ve svém krátkém životě toho mnoho prožil.

Po obsazení Československa Němci odjel na Slovensko a odtud s dalšími židovskými spoluobčany odcestoval do Palestiny. Na malé lodi se plavili po Dunaji až do rumunského přístavu Tulcea. Tam nastoupili na řeckou loď Atlantis, která je měla dovést do Haify. Kapitán lodi však cestu všemožně prodlužoval, organizoval různé zastávky, takže cesta místo 14 dní trvala téměř 3 měsíce. Na místě je pak místní úřady zadržely a přesunuly na loď Patria, která je měla převézt na některý z ostrovů. Na lodi však nastal výbuch, který ji zničil. Bernard Langer se jen zázrakem zachránil.

V září 1941 vstoupil do britské armády. Zúčastnil se bojů u Tobruku v Africe, bojů u Dunkerque ve Francii a jako tankista americké armády přijel osvobodit i svou rodnou vlast. Svoji účast ve válce ukončil v Plzni, odkud napsal první dopis do Boskovic, aby zjistil, kdo z jeho blízkých přežil nacistické hrůzy.

Byl plný elánu a plánoval si svůj budoucí život. Ale osud zasáhl jinak. 29. října 1945 na cestě z Prahy do Boskovic asi ve Skalici zaspal a údajně vyskočil z už jedoucího vlaku. Než mu mohla být poskytnuta pomoc v brněnské vojenské nemocnici, zemřel.

Mezi občany se velmi potichu říkalo, že to měli na svědomí ruští vojáci. Nikdy se však pravé příčiny této tragické nehody nepodařilo objasnit.

Jeho pohřeb byl s vojenskými poctami vypraven ze sokolovny dne 1. listopadu 1945 za účasti jeho spolubojovníků. Na jeho počest byla vystřelena čestná salva. Tak skončil jeden tak krátký lidský život. Vždyť mu bylo teprve 33 roků a již tolik toho prožil.

Prezident Dr. Edvard Beneš mu udělil Čs. válečný kříž In memoriam.

Jeho hrob můžeme najít na židovském hřbitově hned vpravo od hlavní brány.

Stránku připravila Eva Šmétková, květen 2019