cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Koutný Jaroslav

Koutný Jaroslav

tvůrce boskovického betlému
* 23. září 1930 Brno

Jaroslav Koutný se narodil 23. září 1030 v Brně. Přesto, jak sám napsal, se cítí celý život rodákem boskovickým. Již od 30. září totiž bydlel v Boskovicích u svých prarodičů na okraji židovské čtvrti v Bílkově ulici spolu s dalšími sedmi příbuznými ve světničce o rozměrech 4 x 5 metrů.

V Boskovicích navštěvoval obecnou a měšťanskou školu, kterou ukončil v roce 1944. Ve stolařské firmě Antonína Horáka na Bělé se vyučil stolařem. V roce 1948 nastoupil na brigádu na Ostravsko a v roce 1951 nastoupil základní vojenskou službu. Po jejím ukončení se stal poddůstojníkem z povolání a sloužil jako specialista v leteckém provozu. Od roku 1959 žije v Praze, kde jako voják z povolání sloužil. V roce 1979 odešel do invalidního důchodu.

Velmi často ale jezdil do Boskovic za svými kamarády a přáteli a velmi se zajímal o dění ve městě svého mládí. Nyní mu již zdravotní problémy cestování nedovolují, ale jeho vztah k Boskovicícm zůstává trvalý. Jeho přátelé, se kterými zůstává aspoň v písemném spojení, ho stále nazývají jeho přezdívkou z mládí – Sager.

V roce 1979 se rozhodl, že si vyrobí svůj vlastní dřevěný betlém a začal s vyřezáváním. Nejsilnějším podnětem k tomu byla především jeho touha prostřednictvím figurek oživit vzpomínky na vlastní dětství a mládí. Kulisy betlému mají základní rozměr 100 x 100 x 70 cm a jejich pozadí tvoří znázorněné významné boskovické stavby. Betlém, který je od roku 1988 uložen v Třebechovicích pod Orebem, tvoří téměř 40 figurek vysokých 10 – 16 cm. Ale jeho práce zjevně ještě není ukončená, protože začátkem roku 2011 přibylo několik dalších postaviček, včetně boskovického rodáka kardinála Tomáše Špidlíka.

Současně s vyřezáváním si začal psát i vzpomínky na osoby, které jednotlivé figurky znázorňují. Tyto vzpomínky a příběhy Jaroslava Koutného, částečně psané i hovorovým jazykem či nářečím, byly tak zajímavé, že Klub přátel Boskovic se po dohodě s autorem rozhodl je vydat knižně.Vyšly v roce 2005 pod názvem "Boskovice, můj betlém".

Stránku připravila Eva Šmétková, květen 2019